fbpx

Różne oblicza miłości. Konteksty antropologiczne – prelekcja dr Anny N. Kmieć

 In Aktualności

dr Anna N. Kmieć

Absolwentka socjologii i etnologii-antropologii kulturowej, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii (UMK w Toruniu). Interesuje się antropologią miasta, a szczególnie problematyką kształtowania się tożsamości mieszkańców osiedli przemysłowych i poprzemysłowych oraz sztuką w przestrzeni. Jej pasją są podróże i fotografia.

Różne oblicza miłości. Konteksty antropologiczne

Podczas prelekcji poznamy różne podejścia i sposoby definiowania miłości, stosowane w wybranych dyscyplinach naukowych: psychologii, teologii i filozofii. Najważniejszy będzie jednak zwrot ku antropologii i próba odpowiedzenia na pytanie, jakim rozumowaniem miłości posługuje się antropolog kulturowy? Na co zwraca szczególną uwagę, zarówno w definiowaniu jej, jak i w prowadzeniu nad nią badań? O co pyta? W tym kontekście posłuchamy o tym, jak zróżnicowane są obiekty naszych uczuć oraz dowiemy się więcej o – często zaskakujących – sposobach wyznawania i okazywania miłości.

Dalej skupimy się na tym, co dla nas najbliższe, czyli na wizerunku miłości, przekazywanym w kulturze popularnej. Poznamy (i być może obalimy) popkulturowe „mity”, czyli nie zawsze oczywiste dla nas obrazy, kreowane i powielane w radiu, telewizji, prasie i książkach. Prześledzimy i zinterpretujemy trendy i schematy, stosowane w literaturze dla dorosłych, poradnikach, literaturze dla dzieci, bajkach animowanych i reklamach.

Następnie przeniesiemy się na inny kontynent i do zupełnie innego kręgu kulturowego, by poznać sposoby pojmowania i wyrażania miłości w wybranych krajach w Azji. Zastanowimy się także, jaki wpływ na okazywanie uczuć mają współczesne zjawiska, takie jak popularyzacja Internetu, rozwój nowoczesnych technologii i pandemia.

Miłość niejedno ma imię, o czym przekona się każdy, kto weźmie udział w tym wydarzeniu i przyjdzie posłuchać antropologicznej opowieści o uczuciach.

Miejsce – Muzeum Ziemi Chełmińskiej – godzina 14:30
Transmisja wykładu na kanale FB Chełmińskiego Domu Kultury.