fbpx

Wykład popularnonaukowy – Magdalena Sękowska z SWPS Poznań

 In Aktualności

Wykład popularnonaukowy, wygłoszony przez Panią Magdalenę Sękowską z SWPS Poznań – sobota 12.02.2022 r. – godzina 11:00 – Kinoteatr Rondo. Emitowany na żywo na kanale FB Chełmińskiego Domu Kultury. Wykład będzie dostępny również po wydarzeniu na kanale YouTube Chełmińskiego Domu Kultury.

Temat wykładu:  „Kochanie – domyśl się o co mi chodzi…” 

Komunikacja w związku stanowi główne narzędzie umożliwiające rozwój – zarówno pary, jak i każdego z partnerów indywidualnie. Jeśli czegoś pragniemy, coś jest dla nas ważne, chcemy o czymś wiedzieć – nie uzyskamy tego, bez bezpośredniej komunikacji z drugą osobą.

W codziennym  życiu nie jest nam jednak łatwo mówić o sobie – o swoich potrzebach, o tym, co się
z nami dzieje, o swoich lękach i o tym, co wprowadza czasami w nasz stan psychiczny zwątpienie. Otwartość nie oznacza mówienia sobie wszystkiego w związku. Otwartość to postawa wyrażająca się zdolnością do nazywania własnych emocji, własnych doznań, własnych przeżyć bez oczekiwania, że druga osoba się tego domyśli, albo powinna o tym wiedzieć. Otwartość, to także gotowość do rozumienia perspektywy drugiej osoby, do empatyzowania z nią zarówno na poziomie jej emocji, jak i przekonań.  To, co nie jest wyrażone, nazwane, wypowiedziane, uzgodnione – tworzy olbrzymią przestrzeń w związku do nieporozumień, do błędnych interpretacji. Do wzajemnego oddalania się.

Jak więc zachować ciekawość w związku, jak nie snuć domysłów i nie budować scenariuszy – oraz
o tym, jak łatwo w parze możemy zbudować między sobą autostradę: o tych sprawach będzie ten wykład.